Filter kávé vagy Espresso?

Melyik a jobb? Mik a különbségek?

Magyarországon leginkább espresso alapú a társadalom. Bármerre járunk szinte mindenhol tudunk inni espressot, legyen az sötétebb olasz vonal vagy világos specialty kávé.

Az Olaszországban elhíresült 9 BAR nyomással készült sűrű, szirupos italt szinte senkinek sem kell bemutatni.

Azonban annak ellenére, hogy milyen populáris italról beszélünk, nem sokat tudunk róla.

Elkészítését tekintve 3 dologra van szükségünk: forró vízre, finom szemcsére őrölt kávéra és nyomásra. Önmagában nem is tűnik bonyolultnak, viszont nagyon sokféleképpen tudjuk elkészíteni. Szinte bárhogy is állunk neki, egy nagyon intenzív italt kapunk, magas testtel. Fontos, hogy mennyi őrölt kávét használunk, mivel őrlünk,  milyen a szemcseméret nagysága, az őrleményünk eloszlása. Milyen ásványianyag tartalmú vizet használunk, az hány fokos, milyen sugárban csapoljuk a kávénkra, és mennyit.

És természetesen az is nagyon fontos, hogy milyen pörkölést kapott a kávénk.

Vannak receptek, amiket követve jól elkészített italokat kaphatunk. Viszont minden kávé – mivel mezőgazdasági termékről beszélünk – más és más, így nem mindig lesz jó ugyanaz a beállítás mindegyikhez. Illetve, ne felejtsük el azt a tényt sem, hogy a kávé folyamatosan változik a pörkölés pillanatától kezdve a zárt zacskóban, és teljesen másképp, de szintén változik akkor is, amikor egy zacskó megbontásra kerül.

Ugyanezek a tények igazak a filter kávéra is, annyi különbséggel, hogy ott nem keletkezik nyomás, ezáltal a kávék hosszabb idő alatt készülnek el, és az ital mennyisége is több, mint az espresso esetében.

Az így készült italok könnyen értelmezhetőek és egy tisztább formában mutatják meg a termőterületre jellemző sajátosságokat. Elsősorban Ázsiában, Németországban és az USA-ban a legpopulárisabbak a filter kávék.

Mivel más és más technológiával készül az espresso és a filter is, így pörkölés oldalról is más megközelítésre van szükség.

Egy espresso pörkölésű kávé egy kicsit sötétebb profilt kap, hogy a savasság intenzitása alacsonyabb érzetű legyen, míg egy filter világosabb profilt kap, hogy minden benne lévő érték élesebben törjön a felszínre.

Van egy úgynevezett Omni pörkölés, ami elvileg a kettő között helyezkedik el, így mind a két elkészítési metódus működik vele. Nekem az a tapasztalatom, hogy általában ez zsákutca, és inkább az érződik az ilyen pörköléseknél, hogy igazán egyik elkészítéshez sem jók, espressonak túl világos, filternek pedig túl sötét pörkölést kapnak.

Hogy melyik kávé típus a jobb, talán a világ kérdése is lehetne.

Hogyan magyarázzuk el egy vegetáriánusnak, hogy miért finom egy steak? Hogyan mondjuk el egy húsevőnek, hogy a vegán életmód mennyire egészséges és nincs szükség húsra a fehérje bevitelhez?

Akik szeretnek espresso-zni, hallatlanul élvezik a nagyon ízintenzív kalandozásokat, a sűrű, szirupos testességet, ami kitölti a szájukat és a hosszantartó utóízt, ami órákig benne marad a szájukban.

A filtert kedvelők szeretik élvezni a könnyed ízjegyek okozta hosszantartó kényeztetést.

Nincs jó vagy rossz út, csak preferencia.

Ami biztos, hogy aki sosem fogyasztott még világos pörkölésű espressot, és az első élményt egy mosott kolumbiai kávéval szeretné magáévá tenni, valószínűleg azt fogja érezni, hogy egy savbomba hatol bele a szájába, amit rettentően savanyúnak, esetleg sósnak fog értelmezni. Ha azonban ugyanezt a kávét filterként kóstolja, sokkal könnyebben tudja befogadni és felfedezni a világos kávéban rejlő értékeket, még akkor is, ha elsősorban teaként fogja értelmezni az italt.

A cél, hogy megtalálja mindenki azt a vonalat, ami neki örömet okoz és persze, hogy mindig nyitottak legyünk az újdonságokra, hiszen sosem tudhatjuk, hogy mikor jön el egy pillanat, ami wow élményeket hozhat számunkra.

oldal megosztása